Warmińska Wigilia w Gronitach

Warmińska Wigilia w Gronitach.


Tegoroczne spotkanie wigilijne pn. „Warmińska Wigilia” Stowarzyszenie GARIAN przygotowało we współpracy z Ogniskiem Kultury Rodzinnej Hubertówka w Kudypach. Pani Rita Kostka z Ogniska Kultury posługując się gwarą warmińską, przybliżyła uczestnikom spotkania zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia, wywodzące się z tradycji i kultury Warmii. Między innymi przedstawiony został zwyczaj chodzenia orszaku sług z szemlem – siwym koniem. W przebraniu szemla świetnie wystąpili Ania i Arek Wadas. Było tradycyjne wspólne czytanie fragmentów Biblii związanych z narodzinami Jezusa. Pani Rita omówiła przygotowanie wieczerzy wigilijnej w dawnej Warmii. Przedstawiła również postaci, które były uznawane za ważne i szanowane na warmińskiej ziemi. W symbolicznego prymasa, króla, rycerza, szlachcica, żołnierza i biedę, z prawdziwym aktorskim zacięciem, wcielili się nasi mieszkańcy. Przy suto zastawionym wigilijnym stole śpiewaliśmy „godne pieśni” czyli kolędy oraz rozmawialiśmy z Panią Ritą m.in. o ciekawej historii i tradycji warmińskiej. Mniei utkwiły w pamięci słowa pani Rity mówiące o tym, że na dawnej Warmii władza świecka i duchowna na równi darzona była szacunkiem i uznaniem. Warmiacy oddawali hołd zarówno królowi jak i prymasowi. Szczególną wartość dostrzegali również w rodzinie, która była dla nich najważniejsza. W miłej atmosferze snuliśmy sąsiedzkie rozmowy i opowieści do późnych godzin wieczornych…


W imieniu organizatora Stowarzyszenia GARIAN serdecznie dziękuję uczestnikom wigilijnego spotkania za jak zwykle liczne przybycie, za przyniesienie smakołyków na wspólny wigilijny stół oraz dobry humor i wspaniałą, rodzinną atmosferę!


Dorota Grzeszczuk


Spotkanie wigilijne „Warmińska Wigilia” zrealizowane zostało przez Stowarzyszenie GARIAN w ramach zadania publicznego pn. "Między Nami", dofinansowanego z dotacji otrzymanej z Gminy Gietrzwałd.