Wiejskie Spotkanie Świąteczne w Gronitach

 Dnia 13 grudnia w świetlicy Pod Lipą w Gronitach odbyły się dwa świąteczne spotkania: pierwsze o godz. 12 dedykowane było najmłodszym, drugie o godz. 18 – dorosłym mieszkańcom sołectwa Kudypy – Gronity. Pogoda dopisała i uczestnicy spotkań również! Dzieci pięknie i kolorowo ustroiły choinki, jedna zagościła wewnątrz, a druga na zewnątrz świetlicy. Do upiększania drzewek wykorzystano ozdoby własnoręcznie przygotowane przez dzieci, zgromadzone w świetlicy przez Stowarzyszenie GARIAN oraz te przyniesione przez uczestników zabawy. Gościem honorowym był oczywiście Święty Mikołaj – jedyny oryginalny prosto z Laponii!! Dzieci zostały obdarowane słodkościami i podarunkami ufundowanymi przez pomocnika Świętego Mikołaja - Stowarzyszenie GARIAN. Śpiewano kolędy i pastorałki, odbyły się konkursy polegające na rozpoznawaniu dawnych sprzętów gospodarstwa domowego zgromadzonych w Izbie Warmińskiej oraz konkursy wiedzy o tradycji. Niestety ze względu na nieobecność animatorki, nie wszystkie atrakcje przewidziane dla dzieci się odbyły, ale na pewno organizatorzy zrekompensują to za rok!

Wieczorne spotkanie rozpoczęło się od powitania i świątecznych życzeń złożonych przez władze GARIANA (Panią Ewę Jaczek-Horabik i Józefa Grzeszczuka), następnie podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie nawzajem życzenia. Na pięknie udekorowanym stole znalazły się wigilijne potrawy przygotowane przez przybyłych gości, było ich sporo ponad tradycyjnych dwanaście! Obok lepionych pierogów z grzybami i kapustą, barszczu, ciast, sałatek i śledzików znalazły się również pierogi z ciasta francuskiego i owoce morza…może to będzie nowa kulinarna tradycja?! Wszystkie potrawy były pyszne, ale w moim prywatnym rankingu zwyciężył drożdżowy makowiec ex aequo z ciastem czekoladowo-bananowo-orzechowym Jak na Wigilię przystało przy stole zostawiliśmy wolne miejsce dla niespodziewanego gościa, który wkrótce się zjawił! W rolę tajemniczego, strudzonego wędrowca świetnie wcieliła się nasza mieszkanka Ula Kamińska. Spotkanie przebiegało w miłej, wesołej atmosferze, rozmawialiśmy, śpiewaliśmy kolędy i snuliśmy opowieści nie tylko o tematyce świątecznej. Nasze spotkanie wigilijne przypadło w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, wspominaliśmy więc jak spędzane były Święta Bożego Narodzenia, w tym trudnym dla naszego kraju czasie. Przyjazna, pełna dobrego humoru, rodzinna wręcz atmosfera sprawiła, że trudno było się rozstać… to był ciekawie i miło spędzony czas i oby do zobaczenia za rok! Z okazji zbliżających się Świąt życzę, aby przy Państwa stole była równie ciepła i wesoła atmosfera. Wesołych Świąt!


Dorota Grzeszczuk


Wiejskie Spotkanie Świąteczne w Gronitach zakończyło realizowane przez Stowarzyszenie GARIAN zadanie publiczne "Gronity 2014 - wioska aktywna", dofinansowane z dotacji otrzymanej z Gminy Gietrzwałd.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy dużo radości ze spotkań w gronie najbliższych, a w Nowym Roku dobrego zdrowia, zgody, która buduje, spełnienia marzeń, wielu sukcesów i pomyślności w realizacji wszelkich planów.

Zarząd Stowarzyszenia GARIAN w Gronitach