Warsztaty ogrodnicze.

We wrześniu Stowarzyszenie GARIAN wspólnie ze Szkółką Drzew i Krzewów Ozdobnych Państwa Joanny i Sławomira Ilek zorganizowało warsztaty ogrodnicze. Uczestnicy warsztatów zagospodarowali plac przed świetlicą, według projektu Pani Joanny Ilek. Najpierw przygotowaliśmy teren pod nasadzenia, usunęliśmy chwasty, wykopaliśmy zbędne rośliny i spulchniliśmy ziemię. Następnie przyszedł czas na sadzenie roślin. A wszystko to pod czujnym i fachowym okiem Pani Joasi, która nauczyła nas m.in. jak przygotować wzorcową sadzonkę, udzieliła rad dotyczących doboru, sadzenia i pielęgnacji roślin. Stowarzyszenie zapewniło ziemię, korę i część sadzonek, a część roślin podarowali nam Państwo Ilek. Ponadto prawie każda z osób biorących udział w warsztatach odpowiedziała na prośbę Stowarzyszenia i przyniosła roślinę, która jej zdaniem będzie pasowała do wiejskiego ogrodu. W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w zagospodarowanie terenu przed naszą świetlicą! Wspólnie stworzyliśmy piękny, wyjątkowy ogród warmiński! Szczególne podziękowania należą się Pani Joasi Ilek naszej wspaniałej nauczycielce ogrodnictwa!

Jedno ze spotkań warsztatowych odbyło się w Szkółce Drzew i Krzewów Ozdobnych Państwa Joanny i Sławomira Ilek. Pani Joasia oprowadziła nas po swoim zielonym królestwie, pokazała nam ciekawe i rzadkie okazy roślin. Dowiedzieliśmy się m.in. jakie rośliny mogą tworzyć wspólne rabaty, jakie powinno się sadzić w pobliżu zbiorników wodnych, jak stworzyć wrzosowisko, czy wyeksponować rośliny na których nam szczególnie zależy.

Moim zdaniem warsztaty ogrodnicze to był ciekawie i pożytecznie spędzony czas. Były również świetną okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń ogrodniczych między ich uczestnikami. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych mieszkańców i mam nadzieję, że będą kontynuowane w przyszłym roku.

Dorota Grzeszczuk

Warsztaty ogrodnicze odbyły się w ramach warsztatów „Mój Piękny Dom” realizowanych przez Stowarzyszenie GARIAN w zadaniu publicznym pn. "Między Nami", dofinansowanym z dotacji otrzymanej z Gminy Gietrzwałd.