Szukamy Mikołaja

Szukamy Mikołaja.

W naszej tradycji pamięć o Św. Mikołaju jest wciąż żywa i podtrzymywana z ochotą przez kolejne pokolenia. Dzień imienin Mikołaja, przypadający 6 grudnia jest okazją do wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowania bliskich drobnymi prezentami w tajemnicy. Dzieci niecierpliwie czekają na ten dzień. Piszą listy, zostawiają je na parapetach i nie wiadomo jak – ale listy znikają. Z roku na rok oczekiwania wyglądają inaczej, gdyż razem z dzieckiem rośnie jego świadomość. Również ta dotycząca Świętego Mikołaja. Ale warto sprawić, by tę wiarę podtrzymać jak najdłużej, a w zamian zobaczyć uśmiech „od ucha do ucha” i szeroko otwarte, płonące szczęściem oczy. Czy lubicie być Mikołajem…? Ja bardzo!

4 grudnia Mikołaj pojawił się również w Gronitach. Zostawił dzieciom list, w którym prosił o odnalezienie elementów układanki ukrytych w lesie. Pomocne okazały się pozostawione przez niego wskazówki do rozwiązania poszczególnych zadań. Dzieci wspólnie z rodzicami przemierzały ścieżkę zdrowia i odnajdywały kolejne zagadki. Poszukując Mikołaja dotarliśmy do placu zabaw. Zebrane po drodze elementy posłużyły do ułożenia puzzli. Już pewnie się domyślacie kogo przedstawiał rysunek… Dzieci rozpoznały Go od razu - to Mikołaj. Był to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. I nie zawiedliśmy się. Mikołaj wyszedł z lasu z workiem pełnym prezentów, co spotkało się z dużym entuzjazmem. Dla każdego dziecka, po zaśpiewaniu piosenki lub wyrecytowaniu wierszyka, znalazła się niespodzianka. I dla młodszego i dla starszego, i dla grzecznego i mniej grzecznego. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci, potwierdziły, że warto czekać na Mikołaja. Było tez wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek, ciepła ziołowa herbata i słodkości. Spotkanie z Mikołajem minęło bardzo szybko i dostarczyło dzieciom wiele radości i wrażeń.

Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku!

Anna Wadas

Gra plenerowa i spotkanie z Mikołajem odbyło się w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie „Garian” zadania publicznego ”Gronity 2016 – zdrowo i bezpiecznie” dofinansowanego z budżetu Gminy Gietrzwałd.