Majowe spotkanie modlitewno-muzyczne w Gronitach

Majowe spotkanie modlitewno-muzyczne w Gronitach


W ostatni majowy czwartek, na zaproszenie Stowarzyszenia „GARIAN” w Gronitach, spotkaliśmy się w świetlicy „Pod Lipą”, aby uczestniczyć w wieczornym spotkaniu z muzyką w ramach inicjatywy „Kawiarenka M-5”. Nawiązując do tradycji śpiewania pieśni maryjnych oraz nabożeństw majowych odbywających się dawniej w Gronitach, Stowarzyszenie zorganizowało występ zaprzyjaźnionego chóru z parafii pw. bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie. Zaproszono również wieloletniego proboszcza parafii Dajtki ks. Eugeniusza Izdebskiego, który odprawił Eucharystię w intencji mieszkańców Gronit. Po nabożeństwie majowym i mszy świętej spotkaliśmy się w Izbie Warmińskiej, gdzie przy słodkim poczęstunku naszych niestrudzonych gospodyń oraz ziołowej herbatce Pani Ewy Jaczek-Horabik, śpiewaliśmy pieśni i przyśpiewki ludowe z Warmii i nie tylko oraz piosenki biesiadne. Wspominaliśmy dawne Gronity i ludzi, którzy tu mieszkali. Niewyczerpanym źródłem informacji o historii naszej wsi i okolic był ks. Eugeniusz, który pomimo swojego wieku – 79 lat (!), wciąż zadziwia nas swoją fenomenalną pamięcią.

W spotkaniu uczestniczyli rdzenni oraz napływowi mieszkańcy Gronit i Kudyp, a także goście z olsztyńskiego osiedla Dajtki. Wspólne muzykowanie okazało się świetną formą integracji i połączyło wszystkich. Późnym wieczorem, w dobrych humorach, ze śpiewem na ustach oraz z zapachem majowego bzu i konwalii, opuszczaliśmy gościnne progi świetlicy „Pod Lipą”.

Dorota Grzeszczuk


Majowe spotkanie muzyczne zostało zorganizowane w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie GARIAN zadania publicznego pn. "Gronity 2015 - aktywnie i kreatywnie", dofinansowanego z dotacji otrzymanej z Gminy Gietrzwałd.

Zapraszamy już dziś na kolejne muzyczne spotkanie, które planujemy zorganizować w listopadzie. Szczegółowe informacje na ten temat oraz inne propozycje „aktywnego i kreatywnego” spędzania wolnego czasu z naszym Stowarzyszeniem będą udostępniane na stronie internetowej www.gronity.pl


 

Stowarzyszenie „GARIAN” w Gronitach