Jesienne ciekawostki

JESIENNE CIEKAWOSTKI

Kobiety z Gronit aktywnie działają na rzecz swojej miejscowości i dobra mieszkańców. Naszym wzorem wielkiego zaangażowania w społeczną działalność jest Pani Ewa Jaczek-Horabik. Była jedną z założycielek Stowarzyszenia „Garian” oraz jego wieloletnim prezesem. To dzięki jej inicjatywom min. powstał plac rekreacyjno – sportowy, ścieżka zdrowia, rozpoczęła swoją działalność świetlica „Pod Lipą”. Do tradycji Gronit wpisały się spotkania mieszkańców i uroczystości np. działalność Kawiarenki M - 5, Święto Gronit, cykl spotkań „Kobiety ozdobą Gronit” i wiele innych.

W październiku w świetlicy „Pod Lipą” odbył się Benefis Pani Ewy wieńczący jej działalność prezesa Stowarzyszenia „Garian”. Wśród zaproszonych gości, z ramienia gminy, znalazła się Pani Agnieszka Zabłocka oraz przedstawiciele współpracujących z nami stowarzyszeń. Benefis rozpoczął recital zespołu muzycznego założonego min. przez mieszkańca Gronit Pana Tadeusza Antoszewskiego. Następnie prezentacja multimedialna przeniosła wszystkich w czasy działalności Pani Ewy. Mieszkańcy wspólnie wspominali ważne, ciekawe, a także wesołe wydarzenia z tamtych dni. Opowieści i salwy śmiechu długo rozbrzmiewały w murach świetlicy. Potem nadszedł czas podziękowań i pamiątkowego zdjęcia. Nie zabrakło również jubileuszowego tortu i szampana.

To jednak nie koniec atrakcji. Pani Ewa była inicjatorką jesiennego kiszenia kapusty więc dalsza część spotkania odbyła się w izbie warmińskiej. Starym zwyczajem mieszkańcy wspólnie szatkowali kapustę, mieszali składniki, ubijali, aż zapełniono całą wannę. Oczywiście były też przyśpiewki i przypowieści warmińskie. Śmiechu było przy tym co niemiara. Aż żal było się rozstawać. Każdy uczestnik otrzymał do domu pojemnik z gotową do kiszenia kapustą. Ja już przygotowałam z niej surówkę i zdradzę wam, że była pyszna. Szkoda, że kolejne kiszenie dopiero w przyszłym roku.

Anna Wadas

Jesienne kiszenie kapusty odbyło się w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie GARIAN zadania publicznego "Gronity 2015 – aktywnie i kreatywnie", dofinansowanego z budżetu Gminy Gietrzwałd