środa, sierpień 17, 2022

Spływ kajakowy rzeką Kośną 28 sierpnia 2022

Serdecznie zapraszamy na „VII GRONICKI SPŁYW RODZINNY” rzeką Kośną, trasa Mendryny – Purda - Pajtuński Młyn (około 9,5 km, 3,5 – 4 godz.) w dniu 28 sierpnia 2022 r. (niedziela).

Rzeka Kośna to jedna z najpiękniejszych rzek warmińskich, położona na Pojezierzu Olsztyńskim na południe od tego miasta, zaskakuje swoją różnorodnością, dziewiczą przyrodą i wciąż czeka na swoich odkrywców. Szlak kajakowy rzeki Kośna zainteresuje entuzjastów zabytków architektonicznych. Obiekty, często wysokiej klasy, we wsiach są świadectwem bogatej historii tych ziem sięgającej XIV w.

Miłośnicy przyrody będą mieli okazję na podziwianie bogatej fauny i flory z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin, ptaków i zwierząt. To w ciszy Lasów Purdzkich schronienie znajduje orzeł bielik, bocian czarny, zimorodek. Często można spotkać bobra i wydrę. Kamienisto – piaszczyste dno i czysta, natleniona woda daje schronienie rybom – zwłaszcza drapieżnym: szczupakom, węgorzom czy okoniom.

Program spływu:

 • 10:00 - spotkanie uczestników na parkingu przy drodze krajowej nr 53, po lewej stronie, przy moście drogowym Mendryny; dojazd własnym samochodem, możliwość pozostawienia samochodu;
 • 10:00 - 10:30 - przywitanie, przygotowanie kajaków, szkolenie,
 • 10:30 - wodowanie kajaków,
 • 10:30 - 12:30 - płynięcie pierwszego odcinka;
 • 12:30 - 13:00 - przerwa na miejscu biwakowym;
 • 13:00 - 14:00 - płynięcie drugiego odcinka;
 • 14:00 - 14:30 - zakończenie spływu. Firma wypożyczająca kajaki busem przewiezie kierowców z powrotem na miejsce pozostawienia samochodów tj. parking przy drodze w Mendrynach. Kierowcy wrócą po swoich uczestników i bagaże do Pajtuńskiego Młyna (ok. 15 min. jazdy autem).

I odcinek Mendryny -Purda ok. 6,5 km:

płyniemy rzeką Kośną (200 metrów wcześniej jest ujście rzeki z jeziora Kośno); wpływamy w obszar leśny; mijamy Mendryny, nad lewym brzegiem rzeki jest Ośrodek Wypoczynkowy Agrokośnik; przepływamy pod mostem drogowym na leśnej drodze; przepływamy pod mostem kolejowym; most drogowy na lokalnej drodze; od tej pory rzeka płynie wśród pól i łąk w gęstym trzcinowisku; miejscowość Purdka; nisko zawieszona kładka, w zależności od stanu wody może być konieczna przenoska (ale niekoniecznie); pod kładką po lewej stronie miejsce biwakowe, odpoczynek, możliwość wyjścia na brzeg.

II odcinek Purda – Pajtuński Młyn ok. 3 km:

płyniemy przez otwarte tereny rolnicze; od czasu do czasu spływ utrudnia zwężający się nurt za sprawą porastających brzegi trzcinowisk; przepływamy pod mostem drogowym na drodze Purda-Marcinkowo; w odległości około 1 km na wschód jest miejscowość Purda; osada Pajtuński Młyn; młyn wodny obok pensjonat „Różany Dwór” i stadnina koni; na lewym brzegu pole biwakowe; pod kładką obok młyna jest próg wodny; konieczne wyjście z kajaka; zakończenie spływu.

Podany czas płynięcia ma charakter orientacyjny, możliwe jest wcześniejsze lub późniejsze zakończenie spływu. Dopuszcza się pewne zmiany ze względu na warunki pogodowe i liczbę uczestników.

Dojazd do Mendryn i powrót we własnym zakresie.

Koszt:

Cena za kajak:

 • jednoosobowy -35zł,
 • dwuosobowy - 50 zł;
 • trzyosobowy - 50 zł;

Dodatkowo koszt 70 zł za transport kajaków i bus. Ta cena jest uzależniona od liczby uczestników. Może być potrzeba opłaty – wynajęcia podwójnego transportu. Cena będzie podzielona proporcjonalnie na każdego uczestnika.

Członkowie Stowarzyszenia Garian z opłaconą składką za rok 2022 BEZPŁATNIE.

Ilość miejsc ograniczona.

Cena obejmuje wypożyczenie kajaka z wyposażeniem, wiosło, kapok oraz transport kajaków i przywiezienie kierowców na miejsce startu.

Jak przygotować się na spływ:

 • należy zabrać ze sobą odpowiednią do pogody odzież, kurtkę, czapkę,
 • buty i krótkie spodnie, w których można wejść do wody (na kamieniste lub muliste dno),
 • rękawiczki sportowe dla osób nie przyzwyczajonych do „trzymania wiosła”,
 • odzież dodatkową na przebranie się w przypadku zamoczenia lub wywrotki, zabezpieczoną w worku ochronnym,
 • prowiant, napoje (żadnego alkoholu podczas płynięcia),
 • cenne przedmioty (aparat, telefon, okulary, dokumenty) należy zabezpieczyć przed zmoczeniem lub utopieniem.

Regulamin spływu:

 1. Spływ jest imprezą nieformalną o charakterze rodzinno – towarzyskim.
 2. Każdy uczestnik bierze udział w spływie na własną odpowiedzialność.
 3. W kajaku jedno i dwuosobowym co najmniej jedna osoba musi być dorosła, osoby niepełnoletnie tylko pod opieką osób pełnoletnich: rodzica, opiekuna, którzy biorą na siebie całkowitą odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo.
 4. Od uczestników spływu wymagany jest stan zdrowia umożliwiający samodzielny udział w imprezie.
 5. Organizator spływu nie ponosi odpowiedzialności za zdrowie, nieszczęśliwe wypadki i majątek uczestników.
 6. Uczestnicy spływu płyną w kamizelce asekuracyjnej.
 7. Zabrania się wyprzedzania kajaka otwierającego spływ i pozostawania za kajakiem zamykającym spływ (w pierwszym i w ostatnim kajaku płynie przewodnik i pilot).
 8. Obowiązkiem uczestników jest udzielanie pomocy innym uczestnikom spływu w miarę swoich możliwości i stosownie do potrzeb.
 9. Uczestnicy sami dokonują załadunku, rozładunku, wodowania kajaka, w którym płyną.
 10. Po zakończeniu spływu uczestnicy zdają użyczony sprzęt czysty, kompletny, nie uszkodzony. W przypadku uszkodzenia, zagubienia mienia ponoszą koszty z tym związane we własnym zakresie.
 11. Zabrania się picia alkoholu podczas przebywania na wodzie.
 12. Organizator spływu ma prawo wykluczenia z uczestnictwa osób, które nie podporządkują się przyjętym zasadom regulaminu spływu bez prawa zwrotu wpisowego.
 13. Organizator spływu ze względu na bezpieczeństwo uczestników i warunki pogodowe może zmienić, skrócić, a nawet odwołać poszczególne etapy spływu bez prawa rekompensat dla uczestników.
 14. Rezygnacja z udziału w spływie pozbawia rezygnującego prawa do zwrotu wpłaconej kwoty wpisowego.

Udział w spływie jest jednoznaczny z akceptacją Regulaminu spływu przez uczestników biorących udział w spływie.

Organizator zapewnia:

 • opiekę przewodnika i pilota,
 • transport kajaków i uczestników do miejsca startu,
 • kajak 1,2 lub 3 osobowy, wiosła,
 • kamizelkę asekuracyjną dla każdego uczestnika.

Zapraszamy do wspólnej zabawy

Zgłoszenia:
- zapisy przyjmuje Anna Wadas pod numerem telefonu 668339770 ( proszę o smsy z określeniem liczby osób i rodzajem kajaków).

Zgłoszenie do 25 sierpnia.

Projekt dofinansowany z funduszy Gminy Gietrzwałd.


Lipiec - 2024
P W ś C P S N
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
23 24 25 26 27 28
29 30 31